A SZAKI SZERDA célja, hogy a hét közepén, biztos pontként álljon azok rendelkezésére, akik szakmaisággal, tanulmányokkal, illetve ezekhez lazábban vagy szorosabban kötődő írásokra szomjaznak!
Wikipedia. Nagyon nehéz megítélni e fogalmat objektíven, indulatok , avagy lelkesedés nélkül. Egyfelől jelenti a tudás immár egyre korlátlanabbnak tűnő szabadságát, hiszen teljesen ingyen érhető el a világ legnagyobb, többnyelvű, digitális, teljes mértékben aktuális tudástára. Egyfelől pedig, épp azért, mert ingyenes a szolgáltatás, felmerültek, és továbbra is felmerülnek bizonyos aggályok vele kapcsolatban, természetesen azzal kapcsolatban, hogy mennyire hiteles forrásokból származnak a cikkek. Az ezen való aggodalmon túl pedig minden bizonnyal új fejezeteket nyított a jelenség a plágium, illetve az ötlet-lopás területén is, hiszen soha nem volt még ilyen könnyű szinte bármiről tartlmas információhoz jutni.
Ami az első részét illeti, mármint az aggályokat, ne legyenek kétségeink, hogy itt amellett, hogy persze a közember, illetve a tudományos világ is aggódhatott, nem elhanyagolható a hagyományos enciklopédiakiadók ellen-kampánya is. A Wikipedia szerkesztősége azonban ügyesen reagált, beismerte a hibák lehetséges forrásait, és kidolgozott egy olyan rendszet, amely révén bizonyos témakörökben csak regisztrált, valós tudományos fokozattal rendelkező szerkesztők publikálhatnak. Elvben természetesen ma is bárki alkothat vagy módosíthat egy szócikket, de ezek felülvizsgálata folyamatos.
Emlékezetes, és érdekes dolog, hogy politikailag feszült helyzetekben, vagy bármilyen más alkalomkor, ami indulatokat kelt, valódi verseny megy azon, hogy egy szócikket, ami lehet egy politikus, egy nemzet, vagy akár egy futballcsapat neve is, ki hogy tud átmódosítani, nem ritkán trágár vagy vulgáris kifejezésekkel. Természetesen a módosítások ilyenkor sokszor egy percig sem maradnak fent, de érdemes figyelni a jelenséget!
Ami pedig, legalábbis nálam , látszólag eldöntöte a versenyt a hagyományos és a ,,digitális" enciklopédia javára, az az, hogy a Wikipedia igen alapos hivatkozásrendszert dolgozott ki. Bármelyik szócikk alján részletes lista van, ahol nem csak a szócikk írására szánt források vannak fent, hanem sokszor kapcsolódó újságcikkek, tanulmányok is, amik alátámasztják az állításokat.
A szolgáltatás továbbra is ingyenes, és reklámmentes is, ugyanakkor, néhány hónappal ezelőtt ,,online koldulás" kezdődött, az alapítók arra kérték az internetezőket, járuljanak hozzá anyagilag, pár dollárral ahhoz, hogy a wikipedia továbbra is függetlenül, reklámmentesen működhessen. A pénz összejött, egy darabig tehát biztosan tovább tombol a Wikipedia láz.
Ha pedig valaki még nem látta volna, akkor itt elérheti, a bal oldali listán pedig az angol nyelv mellett szinte bármilyen nyelvet is választhat, a magyar tartalom is döbbenetesen nagy! Jó kalandozást!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.