A PORTRÉ PÉNTEK sorozat keretében igyekszünk mindig valakit közelebb hozni az olvasókhoz, akik arcról bizonyára roppant ismerősnek lesznek, ám talán sok közületek nem tudjátok pontosan, hogy kiről van szó, és főképp, hogy mivel foglalkozik, illetve miért fontos egyetemünk életében.
Dr.Hermán M. János,
Tanszékvezető, Teológia tanszék
„Üdvözlöm a kezdeményezésüket!”- fogad minket rendkívül barátságosan Hermán M. János (61) lelkész, egyháztörténész, tanszékvezető.
Bár alapvetően falusi környezetben töltötte gyermekkorát („ ma is pontosan emlékszem a kaszálás, szántás, vetés fortélyaira, azt gondolom, jó mezőgazdász is vállhatott volna belőlem”), kötődése Kolozsvárhoz a kezdetektől meghatározó, igaz, a kincses város csak annak köszönhetően vált szülőhelyévé, hogy a Györgyfalvától számítva, Kolozsváron volt a legközelebbi szülészet. Amellett, hogy édesapja is lelkész –„valódi teológiai zseni, nyolcvan évesen még irigylésre méltóan beszélt latinul s héberül”- tanítónő édesanyja („akitől rengeteget tanultunk gyermekkoromban, páratlan módon tudott bármiről mesélni”) családjában is generációkra visszamenően megtalálható e hivatás.
Már gyermekkorában falja a könyveket -„öcsémmel, lámpaoltás után sokáig petróleumlámpával olvastunk, csak arra kellett vigyáznunk, hogy annyi maradjon benne, hogy reggel szüleink ne jöjjenek rá minderre”. Érdeklődését, és szakmai igényességét jelzi, hogy a négy évnyi kolozsvári teológiát követően egy évet Nagyszebenben, két évet pedig még Bukarestben is lehúz, előbbi helyen németül, utóbbi helyen románul végezve tanulmányait. Utóbbinak rendkívüli vonzerőt kölcsönzött az ,hogy a bizantinológiával ilyen szinten sehol máshol nem foglalkoztak, mint az ottani teológián. A bizantinológia mellett kiemeli a még korábbra visszanyúló klasszikus görög-latin műveltség fontosságát, véleménye szerint „bármilyen komoly kérdés kapcsán manapság is ehhez érdemes visszanyúlni”.
-A teológia tanszék vezetőjeként, kérem meséljen arról, milyennek látja egyetemünk keresztényi jellegét, illetve vidékünk hitéletének helyzetét általában?
-Úgy vélem, hogy a ’89-es rendszer váltás előtt a hitbéli szilárdság sokkal erősebb, sokkal érzékelhetőbb volt. Ehhez nyílván hozzájárult, hogy csaknem 200.000-250.000 magyar elvándorolt, közöttük számos dolgos, hívő ember is. Hasonlóan negatív hatással volt az, hogy az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatása vontatottan és részlegesen halad. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy ma mindenki gyakorolhatja a hitét, ehhez a lehetőségek adottak. Épp ezért elvárnám, hogy az egyetemen ,hétköznap, kedden délelőtt szervezett istentiszteleten legalább egy-egy munkatárs révén minden tanszék képviseltesse magát. A keresztény életszemlélet legyen meghatározó. Mi mindig hittünk a szó erejében, ifjúságközpontú életet akartunk, hogy „szeretet járja át a szíveket”- ez nagyon „papos”, de nem tudjuk másképp mondani, egyszerűen ez kell.
-Az Ön szemszögéből, milyennek látja az egyetem jelenlegi helyzetét, illetve jövőbeli lehetőségeit?
-Tulajdonképpen tíz évről tudok beszélni. Ami az egykori Sulyok István Református Főiskolával történt, történik, az önmagában csodálatos, gondoljunk csak az akreditációs folyamat sikerére. Higgyék el, nagyon fontos, hogy merjük elmondani a jót! Dugjuk össze mi magunk a fejünket, s merjünk közösen tanácskozni a lehetőségekről. Emellett, talán a legfontosabb az az, hogy oktatóink és diákjaink is, tudományos tevékenységükkel, szakmai eredményeik révén öregbítsék az egyetem hírnevét, és járuljanak hozzá fejlődéséhez. Érezzék magukat a PKE tulajdonosának, képviseljenek egy kívánatos szellemiséget. A hála érzése töltse be a szíveket.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.