A Vegyes Vasárnap a hét utolsó napján arra alkalmas, hogy bármi, ami nem fért bele a hét másik hat témájába, arról lehessen írni vasárnap. Ahogy a neve is mutatja igyekszünk minél színesebb dolgokról írni, ami azért kapcsolódik hozzánk partiumosokhoz vagy csak egyszerűen érdekes.
Március 8 – mindenkinek egyből a Nőnap, a nők jutnak eszébe. Van akinek az anyukája, ami jogos mert általában az is nő szokott lenni, de nem összetévesztendő ez a nap az Anyák napjával, amit május első vasárnapján ünneplünk.
Azt hiszem ma egyre több dologgal vagyunk úgy, hogy megtartjuk, megünnepeljük, de nem tudjuk, hogy miért... ezért gondoltam azt hogy a mai vegyes vasárnap a nőnap eredetéről, történetéről írok.
A legrégebbi dátum, amit ezzel kapcsolatban olvasni lehet az 1857 március 8, amikor is emberibb munkafeltételeket és magasabb fizetést követelő több tíz ezer textilipari nődolgozó tüntetett New York utcáin. 1866. szeptember 3. és 8. között az I. Internacionálé (hivatalosan: Nemzetközi Munkásszövetség) első kongresszusán határozatot fogadtak el a nők hivatásszerű munkavégzéséről. Ez a határozat annak az évezredes sztereotípiának kívánt véget vetni, mely szerint a nők helye kizárólag otthon van.
Ahogy az általában lenni szokott, több féle változatot lehet olvasni erről a napról is, de ami biztos, hogy Clara Zetkin az, akinek nagy hozzájárulása volt a Nőnap kialakulásában. Beszédeiben hírdette a nők jogát a munkához, az anyák és gyerekek védelmét és a nők széleskörű részvételét az országos és nemzetközi eseményekben. 1909-ben az Egyesült Államokban tartották meg az első nemzeti nőnapot február utolsó vasárnapjára, 28-ára igazítva.
1910 – ben Koppenhágában, a Nemzetközi Szocialista Nők Kongresszusán határozták el, hogy az 1857 - es márciusi megmozdulás emlékére Nemzetközi Nőnapot fognak tartani. Tehát gyakorlatilag ez inkább egy kommunista vívmány, amelyet az is bizonyít hogy a kommunista diktatúra alatt kötelező volt megtartani.
1917. március 8-án (a juliánus naptár szerint február 23-án, azaz: február utolsó vasárnapján) Oroszországban nők tüntettek kenyérért és békéért. Négy nappal később – nem közvetlenül ennek a tüntetésnek a hatására – II. Miklós cár lemondott, s polgári kormány alakult, mely szavazójogot biztosított a nőknek. Ezzel vált véglegessé a nőnap dátuma is, mely a világ legtöbb országában március 8-a.
1977 óta a Nemzetközi nőnapot az ENSZ is a világnapok közt tartja számon.
De vajon tényleg jó dolog a Nőnap?
Manapság inkább csak költekezési szokás?
Mi a helyzet a Férfinappal?
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.